W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wysypem wielu firm i instytucji pożyczkowych, które działają i są określane jako „pozabankowe”.  Wsparcie finansowe zależne od danej sytuacji życiowej jest niekiedy potrzebą konieczną tu i teraz, praktycznie w danej chwili lub możliwie jak najszybciej. Czym zatem różnią się pożyczki pozabankowe od kredytu, o który staramy się w ramach współpracy z bankiem?

Сzym są pożyczki?

Warto zacząć od niezwykle istotnej cechy, jaką jest liberalność zasad dotycząca sprawdzania i prześwietlania naszej zdolności kredytowej, a także redukcji biurokracyjnego chaosu, sprawiającego chyba najwięcej problemu osobom bezowocnie składającym kolejny wniosek o kredyt w banku. Co za tym idzie, wielu z klientów decyduje się na zwrócenie się do firmy pożyczkowej, ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę, że nie będą musieli przechodzić tak długiej drogi weryfikacji, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej instytucji finansowej.

 

Oszczędność czasu oraz niepokoju (zwykle instytucje tego rodzaju nie są tak restrykcyjne w ocenie negatywnej historii kredytowej jak banki, ale to mit, że nie ma dla nich zupełnie znaczenia) sprawiają, że współcześnie zwiększyła się popularność zaciągania zobowiązań finansowych bez pomocy banku. Pożyczki przez internet to zdobywająca coraz szersze grono zwolenników opcja zdobycia szybkiej pomocy dla swojego budżetu.

Klienci firm oferujących pożyczki pozabankowe, czyli nasz portret współczesny

Sektor pozabankowy i podejmowanie takich decyzji, jak wzięcie pożyczki przez internet pomimo rosnącego zainteresowania wciąż jeszcze budzą sporo kontrowersji, ale również generują wiele naturalnie pojawiających się pytań lub wątpliwości. Aby stwierdzić, kto jest najczęstszym klientem firm pożyczkowych, dla jednej z nich przeprowadzono badania wedle podziału na kilka kryteriów: płci, wieku, stopy życiowej, wykształcenia oraz celu, na który dana pożyczka ma zostać przeznaczona. Jakie były jego wyniki?

 

Okazało się, że około 63% społeczności zwracającej się skorzystaniu z usług sektora pozabankowego stanowią kobiety. Jeżeli chodzi o wiek, ponad połowę (56%) tworzą osoby po 50 roku życia. Jaki z tego wniosek? W firmach pożyczkowych oferty szczególne kreowane są często specjalnie pod te właśnie grupy społeczne, czerpiąc zysk ze swojej popularności w określonych kręgach. Chwilówki typu „online” są z kolei domeną osób zdecydowanie młodszych, co wydaje się logiczne z uwagi na ich obecność w sieci i używanie internetu jako głównego medium.

 

Pożyczkobiorcy najczęściej oceniają swój poziom życia jako średni – według badań to osoby (pary, małżeństwa) bezdzietne częściej wspomagają się pożyczkami pozabankowymi. Prawie połowa z ankietowanych posiada wykształcenie średnie, a 15% wyższe. Wsparcie finansowe, po które sięgają badani, w dużej mierze służy rozwijaniu ich hobby bądź zainteresowań, często służy również rozrywce lub zakupom. To oznacza, że w praktyce przeciętnym klientem firm pożyczkowych może stać się zarówna kobieta w wieku średnim lub starszym, jak i para żyjąca na średnim lub powyżej niego poziomie, która chce wykorzystać pożyczone pieniądze na określony cel związany z inwestycją w samych siebie, rzadziej stosując takie rozwiązanie jako środek pomocy finansowej w mocno kryzysowym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *