Kilka razy w roku wszystkie rynki finansowe świata, w tym także nasz rynek krajowy, zamierają w bezdechu oczekując na decyzję FED w sprawie stóp procentowych. Ich decyzje nigdy nie pozostają bez echa w sferze gospodarki i obrotu walutami, a największe wahania wywołują posunięcia zupełnie nie przewidziane przez ekonomistów czy analityków finansowych.

Czym jest słynny FED?

To System Rezerwy Federalnej, ale w potocznym języku częściej używamy określenia Rezerwa Federalna lub bank centralny USA. Powstał w 1913 roku i od tego czasu wiele razy zmieniał swoją strukturę i politykę, jednak od początku skupiał zarządy najważniejszych banków amerykańskich i odpowiadał za kształtowanie polityki pieniężnej tego kraju. Dziś działa zgodnie z ostatnimi istotnymi zmianami z 2010 roku. Nowelizacja ta zmodyfikowała znacząco sposób wyboru prezesów poszczególnych banków należących do systemu oraz powiększyła uprawnienia FED do nadzoru nad poszczególnymi sektorami finansowymi USA.

Jaki wpływ ma FED na rynki finansowe innych krajów?

Jak nietrudno jest się domyślić, działanie FED ma nie tylko wpływ na amerykańską gospodarkę, ale też na finanse innych krajów, w tym nasz rynek krajowy. Dlaczego? Tłumacząc prosto, bez skomplikowanych ekonomicznych analiz, USA to potęga gospodarcza i ważny światowy inwestor, ale przed wszystkim to państwo, które w znaczący sposób kredytuje działania wielu państw. Można śmiało powiedzieć, że dolar amerykański i rynek finansowy USA ma przełożenie na wiele zjawisk gospodarczych na całym świecie, a głównie na ceny surowców, paliw itd. Dlatego też decyzje FED o poziomie stóp procentowych to jeden z ważniejszych elementów kształtujących światowe rynki walutowe, a tym nasz rodzimy rynek krajowy. Kilka przykładów posunięć FED i reakcji rynków:

  • W latach 2006-2008 dolar osiągnął historycznie niską cenę. Miała na to wpływ upadłość Banku Lehman Brothers i późniejszy wybuch kryzysu finansowego, ale także decyzje FED. Na początku tego okresu podniesiono stopy procentowe do rekordowego poziomu 5,25%, a potem nastąpiła konieczność drastycznych cięć, które spowodowały osłabienie dolara. W Polsce, na rynku krajowym, odnotowaliśmy dzięki temu w 2008 roku sławetny spadek ceny dolara z poziomu 3,25 zł na 2 zł, co oznaczało, że zielona waluta osłabła w stosunku do złotego o ok. 40%.
  • Październik 2014. Nasz rynek krajowy oraz rynki światowe zareagowały wzrostem cen dolara w wyniku decyzji FED o zakończeniu akcji QE. Był to programu sukcesywnego dodruku pieniędzy i służył odbudowie rynku USA po kryzysie. W sumie wprowadzono do obrotu prawie 4,5 bln dolarów. Decyzja o zakończeniu akcji spowodowała natychmiastowe umocnienie waluty Stanów Zjednoczonych, co na naszym rynku krajowym poskutkowało od razu wzrostem ceny dolara do poziomu 4 zł.
  • Grudzień 2016. Tu władze monetarne FED zaskoczyły rynki walutowe, w tym nasz rynek krajowy. Zapowiadano posiedzenie bez sensacji, spodziewano się jedynie jednorazowego i niewielkiego podniesienia stóp procentowych, w granicach 0,25 pkt procentowego. Jednak FED oprócz tego ogłosił trzy dodatkowe podwyżki stóp w 2017 roku. Rynek globalny przyjął to jako „jastrzębi” ruch i ceny dolara zmieniły się radykalnie. Na polskim rynku waluta amerykańska podrożała już następnego dnia do 4,2792 zł. Była to największa podwyżka w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *