Odpowiedź na pytanie- czy warto oszczędzać pieniądze?- dla większość osób wdaje się być oczywista. Zdecydowanie więcej trudności pojawia się przy próbie zdefiniowania, jak robić to skutecznie. Gdzie trzymać oszczędności? Jak korzystnie ulokować pieniądze? Sposobów jest bardzo wiele. Tym razem postaramy się przybliżyć sposób działania lokaty bankowej, zastanowić się dla kogo jest ona przeznaczona oraz, jak spośród wielu  dostępnych na rynku, wybrać najlepszą.

Czym jest lokata?

Jest to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, którego celem jest deponowanie pieniędzy. Klient przekazuje bankowi swoje oszczędności na z góry ustalony okres, po którego upływie bank zobowiązuje się do zwrotu całej kwoty oraz naliczonych odsetek.  Stają się one zyskiem płynącym z lokaty. Oprocentowanie, w zależności od wybranej opcji może być zmienne lub stałe. Różne mogą być również terminy deponowania środków. Na rynku można znaleźć lokaty krótkoterminowe, trwające zaledwie kilka dni, jak i lokaty wieloletnie. Wybierając najkorzystniejszą dla siebie opcję należy  pamiętać, że wcześniejsze podjęcie zdeponowanych środków może wiązać się z utratą prawa do odsetek. Dobrze przemyślana i odpowiednio dobrana do potrzeb lokata jest jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na lokowanie oszczędności.

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Na samym początku należy podkreślić, że nie istnieje lokata idealna dla wszystkich. Aby wybrać najlepsza, najpierw trzeba dokładnie przeanalizować własne potrzeby oraz zastanowić się, jakie korzyści chcemy z niej czerpać. Najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, są:

  •         Wysokość oprocentowania- oczywiście, im wyżej oprocentowana lokata, tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że banki zazwyczaj podają oprocentowanie w skali roku, co może nie mieć przełożenia na rzeczywisty zysk, płynący z lokaty krótkoterminowej.
  •         Czas trwania lokaty- jak już wcześniej wspomniano, terminy deponowania środków zaczynają się już od kilku dni, a kończą na lokatach trwających wiele lat. Wybierając opcję dla siebie, należy zastanowić się, kiedy będziemy chcieli podjąć środki. Jeżeli naszym celem jest długoterminowe oszczędzanie, lokata o długim okresie będzie korzystna. Natomiast jeśli chcemy w szybkim czasie nieco powiększyć nasze oszczędności, powinniśmy zdecydować się na lokatę krótkoterminową.
  •         Rodzaj oprocentowania- może być ono stałe lub zmienne. Zazwyczaj, zmienne oprocentowanie stosowane jest tylko przy lokatach długoterminowych, natomiast lokaty krótkoterminowe posiadają oprocentowanie stałe.
  •         Możliwość bezproblemowego wpłacania i wypłacania pieniędzy- jest to bardzo ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę, ponieważ wiele banków zastrzega sobie prawo do nie wypłacenia odsetek  w momencie wcześniejszego podjęcia środków z lokaty. Czasem zdarza się również konieczność zapłacenia prowizji za wykonanie jakiejkolwiek transakcji. Niektóre banki umożliwiają jednak swobodne wypłacanie i wpłacanie pieniędzy, dlatego jeśli przewidujemy, że będziemy chcieli podjąć część środków przed upływem terminu lokaty, warto dobrze przejrzeć oferty różnych banków.
  •         Dodatkowe korzyści- wiele banków zachęca potencjalnych klientów do skorzystania  ze swoich usług, proponując ciekawe bonusy oraz liczne promocje. Warto to sprawdzić, decydując się na podjęcie współpracy.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, gdzie ulokować gotówkę oraz w jaki sposób zacząć zarabiać na oszczędzaniu, pomyśl o założeniu lokaty bankowej. Dobrze dobrana do Twoich potrzeb może szybko zacząć przynosić wymierne korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *