Czym jest rozpowszechniająca się fala kredytów zwanych subprime, która zalewa Stany Zjednoczone? Czym tak naprawdę jest ten kredyt i czy powinniśmy się obawiać tego rodzaju zobowiązania?

Czym jest kredyt subprime?

Subprime loan to kredyt subprime, który udzielają banki jako kredyt o wysokim ryzyku. Przez wysokie ryzyko, banki nakładają na ten rodzaj kredytu dużo większe oprocentowanie, wyższe niż to znane ze standardowych kredytów. Ma to na celu zabezpieczenie ryzyka udzielenia tego rodzaju zobowiązania. Odbiorcami kredytów subprime mogą być klienci, którzy nie są rzetelni i sprawdzeni przez bank, a także Ci, którzy mają negatywną historię kredytową. Głównie za sprawą tych informacji, banki przydzielają takim kredytobiorcom wysokie oprocentowanie, w obawie o możliwość pojawienia się opóźnień w spłacie rat.

Wysoka popularność w USA

Jeszcze na długo przed pojawieniem się globalnego kryzysu finansowego z 2009 roku, na rynku amerykańskim pojawiła się praktyka udzielania kredytów subprime. Pomimo załamania na rynku, banki USA nie zrezygnowały z tego rodzaju zobowiązań i w dalszym ciągu oferowały je klientom. W 2009 roku sam udział kredytów, który został udzielony osobom z opóźnieniami w spłacie rat powyżej 90 dni, wyniósł aż 8% całości. Wskutek negatywnych zmian w USA, załamał się globalny rynek finansowy. Powszechność zobowiązań subprime staje się niepokojąca nawet w naszym kraju. Zobowiązanie subprime na obecną chwilę nie jest udzielane w obrębie rynku hipotecznego, lecz jako forma kredytu na sfinansowanie np. zakupu samochodu.

Banki w USA zeszły do minimum formalności oraz wymagań dla tego rodzaju zobowiązania. Wyniki finansowania banków w 2017 roku pokazują, że banki w Stanach Zjednoczonych skredytowały auta o łącznej wartości aż 431,4 miliardów dolarów. Dla przykładu w okresie wielkiego kryzysu z 2009 roku kwota ta wynosiła 281,9 miliarda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *