Ślub i wesele to najważniejsze wydarzenia w życiu wielu osób. Wspaniały dzień, na który czeka się latami i który chce się spędzić wyjątkowo. Niestety, im bardziej wyjątkowe wesele, tym droższe. Państwo młodzi często mają krótki staż w pracy i nie zdążyli jeszcze dołożyć środków. Niektórzy mają szczęście i mogą liczyć na pomoc rodziny. Co jednak jeśli rodzina się nie dorzuci? Czy warto pozyskać finansowanie dłużne na wesele?

Koszty wesela

Ile właściwie trzeba mieć odłożyć żeby sfinansować wesele? Oczywiście wiele zależy od liczby gości, sali, terminu, dodatkowych atrakcji. Standardowo wesele na około 100 osób kosztuje w granicach 30 tysięcy złotych. W tej sumie jest wynajem sali, zakup ubrań ślubnych, wynajem fotografa, Dj-a czy zespołu, wynajem auta, ustrojenie sali, zakup obrączek. Jeśli państwo młodzi chcą mieć wersję na bogato, czyli zaprosić 20 osób lub zajechać na ślub powozem albo wynająć zamek, to koszty mogą wzrosnąć nawet do 60 tysięcy złotych. Przyjmijmy jednak, że wybieramy wersję standardową oraz że mamy jakiekolwiek zaskórniaki lub możemy liczyć na niewielką pomoc rodziców. W tej sytuacji pożyczyć trzeba minimum 20 tysięcy, żeby sfinansować wesele.

Pożyczka na wesele

Państwo młodzi mogą pożyczyć taką sumę od parabanków, na przykład każdy biorąc po 10 tysięcy złotych. Czy to dobry pomysł? Zależy do tego, jaka jest ich sytuacja finansowa, jeśli wiedzą, że dadzą radę spłacić dług, a zależy im na weselu i nie chcą na nie czekać latami, to czemu nie. Trzeba jednak być świadomym, że do dodania będzie więcej – pożyczki wiążą się z kosztami w postaci odsetek, prowizji czy opłat administracyjnych. Warto też pamiętać, że młodzi zazwyczaj są w stanie uzbierać niezłą sumę z kopert weselnych. Jeśli zaznaczą, że oczekują gotówki zamiast prezentu, to może się okazać, że uda im się szybciej spłacić pożyczkę z uzyskanej od gości kwoty. Dlatego biorąc pożyczkę na wesele, zawsze należy sprawdzić, czy jest możliwość jej wcześniej spłat bez dodatkowych kosztów. Nie każdy parabank dodaje taki zapis w umowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *