Kiedy stajemy przed koniecznością pożyczenia jakiejś kwoty pieniędzy mamy najczęściej do wyboru dwie możliwości.  Możemy ubiegać się o kredyt bankowy lub o pożyczkę od instytucji pozabankowej. Obie opcje pozwalają zdobyć gotówkę, jednak nie na takich samych warunkach. Czym się różnią i co się bardziej opłaca?

 

Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych jest dzisiaj czymś naturalnym. Praktycznie połowa dorosłych Polaków ma na koncie jakiś kredyt. Część z nich należy do klientów tradycyjnych banków, a część korzysta z usług firm pożyczkowych.

A decyzja, z jakiej formy wsparcia finansowego skorzystały określone grupy klientów, została podyktowana przez kilka istotnych czynników, którymi są przede wszystkim wysokość pożyczonej kwoty, łatwość uzyskania pożyczki oraz ilość formalności, jakie przy okazji trzeba załatwić.

Kredyt w banku

Najczęściej udzielanymi kredytami w polskich bankach, są kredyty hipoteczne. Co dziesiąty Polak może się pochwalić tego typu zobowiązaniem finansowym. Pokazuje to doskonale, po jakie pieniądze odwiedzamy banki.

I jak widać, są to kwoty duże, a nawet bardzo duże, które spłacamy następnie przez większą część życia. Kredyty bankowe z reguły opiewają na dość wysokie sumy od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy czy nawet milionów złotych i są zobowiązaniami długoterminowymi, czyli rozłożonymi na wiele rat.

Duże pieniądze, ale wyśrubowane warunki

Z tego też powodu banki podchodzą bardzo restrykcyjnie do udzielania pożyczek i wymagają dopełnienia licznych formalności oraz zapewnienia gwarancji możliwości spłaty zaciąganego kredytu.

Jeśli chcemy dostać kredyt w banku, musimy wykazać posiadanie stałych dochodów o określonej wysokości oraz cieszyć się pozytywną historią kredytową.

Tego typu kredyty wybierane są najczęściej na zakup droższych rzeczy, takich jak np. dom czy samochód, ewentualnie jakiegoś wysokiej klasy sprzętu RTV i AGD lub na generalny remont mieszkania.

Co ważne, warto wiedzieć o tym, że bardzo często kredyt bankowy udzielany jest na dokładnie określony cel, co jest równoznaczne z tym, że pożyczonych pieniędzy nie możemy wydać na coś innego.

Pożyczki pozabankowe

Natomiast pożyczki pozabankowe udzielane przez firmy pożyczkowe są z reguły zaciągane na bardziej konsumpcyjne cele i na wydatki bieżące. Opiewają one najczęściej na dużo niższe kwoty, począwszy od kilkuset, na kilku tysiącach skończywszy.

Najważniejsze jednak jest to, że pożyczkodawca w ogóle nie ingeruje w przeznaczenie pożyczonych pieniędzy i możemy wydać je na cokolwiek.

Jednak pamiętać musimy o tym, że zazwyczaj termin spłaty takiej pożyczki jest w przeciwieństwie do kredytów bankowych, dużo krótszy i wynosi najczęściej od 30 do kilkudziesięciu dni.

Mniej, ale szybciej i wygodniej!

Oczywiście coraz częściej można spotkać pożyczki online wynoszące nawet do 10 tysięcy złotych, a nawet pożyczki ratalne. Jednak nadal głównym segmentem rynkowym dla szybkich pożyczek gotówkowych, takich jak chwilówki, jest grupa klientów pożyczających niewielkie sumy pieniędzy na stosunkowo krótki czas.

Co istotne firmy pożyczkowe nie wymagają aż tylu formalności co banki i bardzo często przymykają oko na złą historię kredytową.

Dodatkowo najczęściej oferują wszystkie swoje usługi online, czyli są szybkie i wygodne, ponieważ cała procedura odbywa się przez internet, bez konieczności odwiedzania stacjonarnych oddziałów.

Co wybrać?

Jeśli potrzebujemy naprawdę dużej kwoty i mamy mocne zaplecze finansowe w postaci stałej pracy, a nasza historia kredytowa jest krystalicznie czysta, to w takiej sytuacji kredyt bankowy wydaje się najlepszą opcją.

Obecnie tylko nieliczne firmy pozabankowe udzielają pożyczek na bardzo wysokie kwoty. Chociaż powoli się to zmienia i może już niedługo klienci firm pożyczkowych będą mogli korzystać z ofert opiewających na pięcio albo i sześciocyfrowe sumy.

Patrząc jednak na aktualnie dostępną ofertę, to jest ona najlepszym wyjściem wtedy, kiedy potrzebujemy szybkiej, ale niezbyt dużej gotówki, którą możemy oddać w stosunkowo krótkim czasie.

Brak długotrwałych formalności i łagodniejsza polityka w stosunku do przeszłości kredytowej klienta oraz błyskawiczna forma pozyskania pieniędzy sprawia, że firmy pożyczkowe są wygodnym i pewnym źródłem wsparcia finansowego. Banki niestety pod tym względem pozostają daleko w tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *