Remont mieszkania warto robić systematycznie, najlepiej co kilka lat. Zadbane mieszkanie nie traci na wartości, a przede wszystkim sprawia, że przyjemniej się w nim mieszka. Niestety nawet zwykłe odświeżenie mieszkania to spory wydatek, na który nie każdy ma odpowiednie fundusze. Podpowiadamy zatem, gdzie szukać oszczędności, by niewielkim kosztem, ale zachowując odpowiednie standardy jakości, odremontować lub odświeżyć mieszkanie.

Plan remontu – jakie prace są niezbędne, a jakie mogą zaczekać?

Zanim zabierzemy się za remont mieszkania, należy zastanowić się nad tym, co faktycznie wymaga w nim odświeżenia lub naprawy. Jeśli ma się niewielkie fundusze, prace lepiej podzielić na etapy w dłuższej perspektywie czasu. Chodzi o to, by nie iść w ilość, lecz w jakość, a więc na każdy etap prac przeznaczyć taką ilość środków, by efekt remontu utrzymał się przez kilka lat. Oto przykładowa lista prac, jakie zwykle przeprowadza się podczas remontu lokalu mieszkalnego:

  •          odświeżenie ścian i sufitów – być może wystarczy samo malowanie, ale być może konieczne będzie gipsowanie, likwidacja rys i pęknięć, położenie płyt gipsowo- kartonowych, położenie nowych tynków lub wymiana tapet
  •          renowacja lub całkowita wymiana podłóg
  •          wymiana okien i drzwi
  •          remont kuchni – wymiana płytek, malowanie ścian, wymiana mebli kuchennych i sprzętu
  •          remont łazienki – może być częściowy lub całkowity (wymiana płytek oraz sanitariatów i innych elementów wyposażenia)
  •          wymiana starej instalacji elektrycznej, gniazdek, elementów oświetlenia etc.
  •          inne

Na początku należy wykonać, to co jest najpilniejsze. Zwykle najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo instalacji elektrycznych (w starych blokach wymagają one bardzo często całkowitej wymiany), energooszczędność mieszkania (wymiana starych i nieszczelnych okien szybko zwróci się w niższych rachunkach za ogrzewanie), czy po prostu czystość w pomieszczeniach (w tym przypadku często wystarczy odmalować ściany i sufity). Jeżeli brakuje pieniędzy to mozecie odebrac kredyt na remont mieszkania

Jak oszczędzić na materiałach?

Po określeniu zakresu niezbędnych prac remontowych można przystąpić do sporządzenia listy koniecznych materiałów. Warto od razu zrobić kosztorys remontu, obejmujący orientacyjny koszt zakupu materiałów oraz koszt robocizny. Pomocny do tego może okazać się kalkulator kosztów remontu, jaki można w różnych wersjach znaleźć w Internecie.

Aby oszczędzić na materiałach, warto rozpocząć zakupy na długo przed planowanych terminem rozpoczęcia prac. Tylko wtedy mamy szansę na dokładne porównanie ofert, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, a także na trafienie na atrakcyjne promocje. Ceny materiałów w największych marketach budowlanych, a także hurtowniach można porównać online za pośrednictwem porównywarki cen. Warto mieć świadomość, że niższe ceny w sklepach internetowych nie zawsze oznaczają rzeczywiście tańszy zakup, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę koszt ich dostawy do domu. Aby efekty remontu mieszkania utrzymały się jak najdłużej, nie należy podczas zakupu materiałów nadmiernie oszczędzać i kierować się wyłącznie ceną. Szczególnie w przypadku produktów nieznanych marek warto przed ich zakupem poszukać w Internecie opinii na ich temat, albo zasięgnąć rady fachowca, który będzie przeprowadzał nasz remont mieszkania.

Jak oszczędzić na robociźnie?

Koszty robocizny stanowią zwykle lwią część wszystkich kosztów remontu. Orientacyjny koszt prac można poznać, używając wspomnianego wyżej kalkulatora online, jednak należy pamiętać o nieuwzględnionych przez niego różnicach w cenach, jakie występują choćby między dużymi miastami i małymi miejscowościami. Chcąc poczynić w tej materii jakieś oszczędności, najpierw należy poświęcić czas na porównanie ofert lokalnych wykonawców. Niestety nie wszyscy ogłaszają się w Internecie – indywidualni wykonawcy (tzw. złote rączki), a także mniejsze ekipy remontowe często ogłaszają się wyłącznie w prasie lokalnej lub kontakt do nich można zdobyć jedynie za pośrednictwem poczty pantoflowej. Skorzystanie z rekomendacji rodziny lub znajomych jest zwykle najlepszym sposobem na znalezienie rzetelnych i niedrogich fachowców. Jeżeli nie mamy możliwości pozyskania kogoś z polecenia, lepiej zdecydować się na firmę remontową, która wystawia faktury. Wówczas przysługuje nam w razie czego ścieżka prawna związana z reklamacją usług. W przypadku wolnych strzelców pracujących na czarno istnieje ryzyko nie tylko fuszerki, ale nawet oszustwa. W zależności na czym ma polegać remont mieszkania, wiele prac można wykonać samodzielnie – zwykłe odświeżenie ścian farbą, czy ich wytapetowanie nie wymaga wielkich umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *