Aby zacząć mądre oszczędzanie, wcale nie trzeba zaczynać od wielkich sum, w wielu przypadkach na samym początku wystarczą niewielkie nakłady finansowe. Poznaj proste sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Niektórzy uparcie twierdzą, że nie mają z czego oszczędzać. Takie przekonanie bierze się z tego, że oszczędności są możliwe tylko wtedy, kiedy zarabiamy dużo pieniędzy. Takie myślenie jest błędne. Rzeczywistość już wiele razy pokazała, że finalnie nawet największe odłożone sumy zaczynały się od niewielkich oszczędności. Zobacz, na czym można oszczędzić i przekonaj się, że niewielkie oszczędności także przynoszą efekty.

Proste sposoby na drobne oszczędności

Drobniaki do skarbonki

Kiedy tylko możesz, operuj gotówką. Nadmiar monet regularnie wrzucaj do skarbonki. Wiele osób twierdzi, że ten sposób pozwala na odłożenie kwoty w wysokości średnio kilkuset złotych rocznie. Oczywiście pieniądze to możemy przeznaczyć na co tylko chcemy. Najważniejszy jest fakt, że sumę tą można potraktować jako dodatkową gotówkę, której odłożenie było nie tylko bezbolesne, ale także wręcz niezauważalne.

Zakupy przez Internet

W dzisiejszych czasach ceny w sklepach Internetowych są naprawdę korzystne. Co więcej, w wielu przypadkach okazuje się, że kwota za dany towar wraz ceną dostawy równa się mniej, niż zapłacilibyśmy za to samo w sklepie stacjonarnym. Przez Internet opłaca się kupować nie tylko meble i sprzęty do domu, ale także książki, ubrania, artykuły codziennego użytku i oczywiście leki, które niemal zawsze okazują się być o wiele tańsze, niż te w osiedlowych aptekach.

Samodzielne naprawy

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że naprawa zepsutej rzeczy przez fachowca nie zawsze jest konieczna. Drobne naprawy w samochodzie czy zreperowanie domowego sprzętu lub artykułów codziennego użytku często okazują się być nie tylko niezwykle proste, lecz także o wiele tańsze niż wtedy, kiedy musielibyśmy wynająć do naprawy kogoś innego. Całą sprawę ułatwia fakt, że obecnie w Internecie można znaleźć filmiki wideo, na których specjaliści pokazują, jak naprawić coś samodzielnie.

Domowe jedzenie

Nie masz pojęcia, dokąd ucieka cała twoja wypłata i wciąż zastanawiasz się, na czym można oszczędzić pieniądze? Zacznij od jedzenia! Unikaj barów, fast foodów i restauracji. Jedzenie w tych miejscach nie tylko jest drogie, lecz również często okazuje się być niezdrowe. Tam, gdzie możesz, bierz jedzenie z domu. Posiłki przyrządzaj we własnej kuchni z produktów, które kupisz sam. W ten sposób przygotowuj sobie jedzenie zarówno wtedy, kiedy jesteś w domu, jak i wówczas, kiedy idziesz do pracy, na siłownię lub jedziesz w dłuższą podróż. Tym sposobem z pewnością zaoszczędzisz od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych w ciągu jednego miesiąca.

Wyprzedaż nieużywanych rzeczy

W wielu domach zalegają rzeczy, które od lat nie widziały światła dziennego. Najczęściej są to stare meble w piwnicy, nieużywane rowery, sprzęty RTV i AGD, biżuteria, ubrania i różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku. I choć nieliczne z nich z czasem zyskują na wartości, większość z nich z czasem po prostu tą wartość traci. Zrób porządki i sprzedaj to, czego już nie potrzebujesz. W ten sposób nie tylko zdobędziesz pieniądze, lecz także zyskasz wolną od zbędnych przedmiotów przestrzeń.

Jedz zdrowiej

Wciąż panuje przekonanie, że zdrowe jedzenie jest bardzo drogie. I choć faktycznie cena zdrowych produktów żywnościowych zależy od producenta i tego, o jaki produkt dokładnie chodzi, nikt już nie mówi o tym, że niezdrowe jedzenie także kosztuje niemało. Wiele osób w ciągu miesiąca litrami pije kolorowe napoje i zajada się słodyczami z supermarketu. Takie postępowanie nie tylko odbija się na zdrowiu, lecz również penetruje nasze portfele. Lepiej jeść mniej słodyczy i przerzucić się z kolorowych napojów, na wodę. Decydując się na ten krok już po miesiącu zobaczymy pozytywne efekty nie tylko w postaci oszczędności, lecz także lepszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *