Podliczyłeś swój budżet domowy i odkryłeś w nim pewne rezerwy finansowe, które chciałbyś z zyskiem zainwestować? Zastanawiasz się gdzie ulokować pieniądze, aby szybko je pomnożyć lub jesteś ciekawy ile można zarobić na giełdzie? Ten artykuł powstał z myślą o Tobie!

Zacznij od podstaw

Możliwości inwestowania jest bardzo wiele, jednak aby czerpać z tego zyski, najpierw trzeba je wszystkie poznać i zrozumieć. Przed rozpoczęciem inwestowania dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Do najważniejszych z nich należą:

  •         Dlaczego chcesz zainwestować pieniądze? Co chcesz przez to osiągnąć?
  •         Ile wynoszą Twoje nadwyżki w budżecie?
  •         Jaki stopień ryzyka jest dla Ciebie akceptowalny?
  •         Ile czasu możesz poświęcić na zajmowanie się inwestycjami?
  •         Jaką wiedzę na ten temat posiadasz?

Zastanowienie się nad tymi kilkoma prostymi zagadnieniami pomoże sprecyzować cele i oczekiwania oraz wybrać najlepszy sposób ich osiągnięcia.

Kolejnym ważnym elementem jest uświadomienie sobie, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty części ( a czasem nawet całości) zainwestowanych środków. Nie da się tego w 100% przewidzieć ani uniknąć, dlatego osoby, które nie są na to przygotowane powinny wybrać inny sposób na ulokowanie pieniędzy, np. oszczędzanie w banku, na kontach oszczędnościowych, czy lokatach.

Trzeba również pamiętać, że inwestowanie wiąże się z koniecznością ciągłego zainteresowania się tym tematem, pogłębianiem wiedzy i zbieraniem doświadczenia, które pomoże w podejmowaniu mądrych, przemyślanych  i skutkujących zyskami decyzji.

W co warto zainwestować?

  1.    Obligacje skarbowe- to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestycjami. Obligacje skarbowe to najbezpieczniejsze aktywa, które nie wiążą się z dużym ryzykiem. Zyski może nie są spektakularne, ale na ten moment wyższe niż te proponowane na lokatach bankowych. Obecnie coraz bardziej popularne są obligacje krótkoterminowe, które nie wymagają zamrażania pieniędzy na długi okres.
  2.    Crowdfunding udziałowy- w Polsce jest to jeszcze mało rozwinięta gałąź inwestycyjna, jednak posiadająca całkiem niezłe rokowania. Wiąże się ona bezpośrednio z popularnymi w ostatnim czasie startupami. Lokowanie w nich pieniędzy wiąże się jednak ze sporym i trudnym do przewidzenia ryzykiem, ponieważ niektóre z tych młodych firm nie przynoszą żadnego zysku, natomiast inne błyskawicznie się rozwijają, przynosząc zyski liczone w milionach. Jest to opcja dla cierpliwych, nie bojących się ryzyka i ewentualnych strat inwestorów.
  3.    Giełda Papierów Wartościowych- jest to popularny sposób inwestowania, który może przynosić realne zyski. Polecany jest jednak dla osób, które nie liczą na szybkie pomnożenie pieniędzy i niestraszne jest im długoterminowe inwestowanie. Dodatkowo mają wolne środki finansowe, które będą obarczone ryzykiem i przede wszystkim chcą poświęcić swój czas na analizy rynku i naukę.
  4.    Metale szlachetne- bardzo przyszłościowa i niemal pewna inwestycja, która niemalże zawsze przynosi zyski. Kupno złota, czy srebra jest dobrym sposobem na inwestowanie nawet dla niedoświadczonych osób. Należy pamiętać, że  mimo upływu czasu, raczej nie tracą one dużo na wartości, i są odporne na inflację.

5.       Fundusze inwestycyjne- to opcja dla osób, które nie chcą na co dzień same interesować się zainwestowanymi pieniędzmi i oddają to zadanie w ręce specjalistów. Muszą się jednak liczyć z tym, że nie gwarantuje im to pewnych zysków, a ulokowanie pieniędzy w funduszach jest inwestycją długoterminową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *