Zbliżające się święta, obok swojej magii i radości ze wspólnie spędzonych chwil w gronie najbliższych, niosą ze sobą również olbrzymie wydatki. Niestety Boże Narodzenie należy do jednych z najdroższych świąt. Jak możemy ograniczyć ich koszt?

 

W zeszłym roku przeciętna polska rodzina na zakupy świąteczne wydała około 1500 zł. Jest to dość spora suma, która potrafi porządnie nadwyrężyć napięty budżet domowy. Ten rok nie zapowiada się inaczej i z pewnością większość z nas już zaciska pasa w gotowości na nadchodzące wydatki.

Na szczęście możemy je skutecznie ograniczyć, jeśli tylko przystąpimy do przygotowań świątecznych z odpowiednim nastawieniem i planem.

Wigilia w rodzinnym gronie – rozłożenie kosztów

Wigilia to najlepszy czas do spotkań w większym gronie rodzinnym obejmującym rodziców, teściów czy rodzeństwo z rodzinami, a nawet bliskich przyjaciół czy znajomych. Wspólnie przygotowana kolacja to również możliwość podzielenie się jej kosztami.

Dlatego warto umówić się z najbliższymi, kto i jakie potrawy zrobi i przyniesie na wigilię. Dzięki temu zarówno czas przygotowania kolacji wigilijnej, jak i koszt produktów zostanie sprawiedliwe rozłożony i nie będzie stanowić nadmiernego obciążenia.

Lista potrzebnych rzeczy i wstępny kosztorys

W Świętach Bożego Narodzenia piękne jest to, że kieruje nimi tradycja, czyli mniej więcej wiemy jakie wydatki na nas czekają. Świąteczne potrawy i ozdoby oraz wszelkiego rodzaju produkty potrzebne do zrobienia kolacji wigilijnej są z reguły przewidywalne. Dzięki temu możemy stosunkowo wcześnie przygotować listę potrzebnych zakupów wraz z ich kosztorysem.

Najważniejsze jest, by trzymać się swoich wytycznych i nie dać się naciągać na promocyjne rzeczy czy produkty, które wcale nie będą nam potrzebne. Kupujmy tylko to, co będzie nam naprawdę przydatne w święta.

Sporządzając listę i kosztorys zakupów świątecznych, musimy wykazać się konsekwencją, co nie znaczy, że nie możemy zostawić sobie pewnego zakresu na jakieś dodatkowe wydatki, jednak nie przekraczajmy ustalonej kwoty przeznaczonej na świąteczne zakupy.

A co do samych zakupów, to w żadnym wypadku nie zostawiajmy ich na ostatnią chwilę, bo właśnie wtedy, pomimo wszędzie głośno ogłaszanych promocji, jest w rzeczywistości najdrożej.

Kiedy kupować prezenty?

Wszyscy lubimy dostawać i dawać prezenty, jednak z ich kupowaniem bardzo często mamy duży problem. I nie chodzi tylko o trafienie w gusta każdej obdarowanej osoby, ale także o wysokie koszty podarunków. Jeśli musimy kupić kilka prezentów, taka kumulacja wydatków to olbrzymi wyłom finansowy, którego może nie udźwignąć nie jeden budżet domowy.

Dlatego najlepszym sposobem na kupowanie prezentów jest rozłożenie całego procesu w czasie. Prezenty dla najbliższych warto kupować już kilka miesięcy czy tygodni wcześniej. Nie dość, że możemy liczyć na bardziej atrakcyjne ceny, to również możemy spokojnie poszukać czegoś, co ma szansę o wiele bardziej spodobać się obdarowanej osobie niż naprędce wybrany prezent.

Jak obniżyć koszty podarunków?

Innym korzystnym dla portfela sposobem na zaoszczędzenie przy kupowaniu prezentów jest porozumienie się z pozostałymi uczestnikami wigilii i zorganizowanie losowania, w którym każdy będzie musiał kupić coś tylko jednej wylosowanej przez siebie osobie. Natomiast na gwiazdkowe prezenty dla dzieci mogą złożyć się np. rodzice z dziadkami czy z ciociami i wujkami, co również będzie sporym finansowym ułatwieniem dla wszystkich.

W kryzysowej sytuacji, kiedy nasz budżet domowy naprawdę nie będzie w stanie udźwignąć tak wielu wydatków, można również skorzystać z dodatkowego wsparcia finansowego w postaci chwilówki, która pozwoli zorganizować spokojne święta, bez stresu i łamania sobie głowy.

Pamiętajmy jednak o tym, że święta to nie tylko suto zastawiony stół i prezenty pod choinkami. Święta to przede wszystkim celebracja wspólnie spędzonych chwil oraz rocznica przyjścia na świat kogoś bardzo wyjątkowego dla wielu milionów ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *